| Part Number | SMC3K26CAHM3 57 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 552230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Directional 26V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMC3K26CAHM3 57 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMC3K26CAHM3 57 |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 71.3 A |
| Test Current | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 28.9 V |
| ESD Protection | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Military |
| Peak Pulse Power Dissipation | 3000 |
| Product Dimensions | 7.11(Max) x 6.22(Max) x 2.6(Max) |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2 uA |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 26 V |
| Maximum Clamping Voltage | 42.1 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMC3K26CAHM3 57 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 64.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T75AY.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB18AHE3 5BT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 26V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K26CAHM3 57.pdf |
|
Diodes Incorporated | ESD Suppressor Diode Arrays \u00b115KV 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for D1213A-02SOL-7.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 24V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K24CA-M3 57.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 45V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ45CA.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 40W 2-Pin SLP T R Download PDF datasheet for uClamp3301P.TCT.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 26V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SM4T30CAY.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T39CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 171V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T200A.pdf |